MH

Aktualności

Wystawy: Krajobrazy Miejskie i TypoPolo

Wystawy: Krajobrazy Miejskie i TypoPolo - 1
28 maja w Millenium Hall odbędą się wernisaże dwóch wystaw, zorganizowanych w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. O godz. 18.00 zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Krajobrazy Miejskie, a o godz. 19.00 wystawy pt. TypoPolo, na której zostaną zaprezentowane amatorskie projekty reklam, szyldów i napisów informacyjnych, wykonywane na potrzeby małego handlu i rzemiosła, które funkcjonowały w polskiej przestrzeni publicznej lat 90-tych. Wystawy zlokalizowane są na poziomie 1, w pobliżu sklepów TK Maxx i Media Expert.
 
Krajobrazy Miejskie

 
Motyw krajobrazu w sztuce obecny jest od zarania. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Przestrzenii Miejskiej prezentujemy krajobrazy miejskie (ang. urban landscapes) będące współczesną próbą zmierzenia się z tą tematyką. Ekspozycja stanowi selekcję z trzech niezależnych projektów fotogra?cznych różniących się konwencjami oraz założeniami odautorskimi.

Autorzy:
Krzysztof Pacholak – Tranzyt
Wojtek Sienkiewicz – Oławska
Paweł Starzec – Beton

Kurator:
Martin Gorczakowski

 
TypoPolo
 
Dokumentacja, inspiracja, pop-realizacja, aktywizacja.
TypoPolo to pojęcie opisujące typograficzny fenomen, jakimi były amatorskie projekty reklam, szyldów i napisów informacyjnych, wykonywane na potrzeby małego handlu i rzemiosła, które zafunkcjonowały w polskiej przestrzeni publicznej lat 90-tych.

Wystawa „TypoPolo” jest próbą uchwycenia i opisania działań wizualnych związanych z wernakularną grafiką, przypadkową typografią i oddolnym projektowaniem. Ekspozycja składa się z czterech części: “Dokumentacja”, gromadzącej przykłady szyldów, liternictwa i napisów w formie dokumentacji fotograficznej, “Inspiracja” – typograficznych i graficznych realizacji powstałych pod wpływem wernakuralnego projektowania lat 90-tych, “Poprealizacja” – przykładów przetwarzających miejskie liternictwa w obiekty kultury popularnej oraz “Aktywizacja” – zestawu typoaktywistycznych projektów dla lokalnych przedsiębiorstw i rzemiosła.

Ekspozycja „TypoPolo” ukaże konteksty i inspiracje młodej niezależnej grafiki użytkowej w Polsce oraz postawi pytanie o rolę i funkcję projektowania w przestrzeni miejskiej.

Kurator:
Rene Wawrzkiewicz (Pracowania Krytyki Dizajnu, School Of Form)

Projektanci:
Edgar Bąk, Tomek Bersz, Justyna Burzyńska i Maciej Lebiedowicz (PanTuNieStał), Magda i Artur Frankowscy (studio Fontarte), Rafaela Drazic, Kaja Gliwa, Jerzy Gruchot, Hakobo, Jakub Jezierski, Tymek Jezierski, Marian Misiak, Jarek Michalski, Ola Niepsuj, Olek Modzelewski, studio Moonmadness. Nikodem Pręgowskim, studio Projektor, wrocławscy typoaktywiści, Rene Wawrzkiewicz, Zuzanna Rogatty, Agata Korzeńska, Zofia Oslislo, Bartek Bojarczuk, Maciej Sobczak, Jan Bokiewicz, Borutta Studio

Autorzy zdjęć:
Tomasz Bierkowski, Elżbieta Dymna i Marcin Rutkiewicz, Robert Chwałowski, Franciszek Cieślak, Michał Szlaga, Patryk Wiśniewski, Maciek Zych

Wywiady i teksty:
Kaja Stępkowska, Marian Misiak, Rene Wawrzkiewicz, Agata Szydłowska, Aleksandra Jach / Katarzyna Słoboda

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i z galerią Dizajn-BWA Wrocław. Przy powstaniu idei ekspozycji współpracowali: Jan Francieszek Cieślak, Jakub Hakobo Stępień i Kaja Stępkowska Premiera wystawy miała miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 29 kwietnia 2014 roku. Ekspozycja pokazywana była także w galerii Dizajn-BWA Wrocław na jesieni 2014 roku.

Rene Wawrzkiewicz
Projektant, researcher i kurator dizajnu, założyciel (razem z krytyczką Agatą Szydłowską) Pracowni Krytyki Dizajnu, wykładowca w School of Form w Poznaniu.