MH

Aktualności

Świąteczne Targi Książki

Świąteczne Targi Książki - 1

Świąteczne Targi Książki w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie, to prawdziwe święto literatury. W dniach od 17 do 18 listopada 2023 roku, po raz 5 do stolicy województwa podkarpackiego przyjadą ważne i ciekawe wydawnictwa, które przygotują premiery i oferty książkowe. Czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich i zdobyć autograf. Odbędą się również 2 wystawy – reprodukcji obrazów Tamary Łempickiej oraz Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny.

Stoiska Wydawców – w tym roku ponad 60-ciu, będą usytuowane na dwóch piętrach Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall w Rzeszowie, a spotkania autorskie odbędą się na poziomie 2, w salach konferencyjnych Hilton Garden Inn Rzeszów.

Do Rzeszowa przyjedzie między innym: popularna, polska piosenkarka, która zarazem jest autorką bestselerowych książek, ceniony dziennikarz i satyryk czy jedna z najbardziej wyrazistych, rodzimych pisarek i działaczek społecznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie jest bezpłatny.

 • Artur Andrus – dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta, piosenkarz, konferansjer oraz artysta kabaretowy. Pisze od 2004 roku, a jego debiutancką książką były „Popisuchy”. Ostatnia, to „Koneserzy kolejnego dnia. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa”.
 • Jerzy Bralczyk – polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych, polonista specjalizujący się w języku mediów, reklamy i polityki. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego.
 • Max Cegielski – pisarz, kurator, badacz relacji międzykulturowych. Debiutował opowiadaniami w „Brulionie” w 1996 roku, a jego pierwsza książka to podróżnicza „Masala” (2002). Autor reportaży, m.in. „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak w 2009 roku. W najnowszej książce „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład. Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?
 • Jan Gołębiowski – najbardziej znany profiler kryminalny w Polsce. Główny bohater serialu dokumentalnego „Zawód: Profiler” i były psycholog policyjny, obecnie zajmuje się sporządzaniem profili nieznanych sprawców jako biegły sądowy, szkoli organy ścigania i jest wykładowcą Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
 • Manuela Gretkowska – jedna z najbardziej wyrazistych i bezkompromisowych polskich pisarek, scenarzystka filmowa, felietonistka, autorka ponad 20 książek, w tym bestsellerów takich jak „Poetka i książę”, „Faworyty” czy „Mistrzyni”. „Przeprawa”, to jej ostatnia książka, która ukazała się w połowie bieżącego roku.
 • Jak się starzeć bez godności: Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka – o starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem. Jak się starzeć? Z godnością czy może jednak bez? Odpowiedzi na tak poważne pytania, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki – Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, twórczynie podcastu „Jak się starzec bez godności”.
 • Marcin Kącki – jeden z najbardziej doświadczonych polskich reporterów, autor tak głośnych książek jak „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” czy „Oświęcim. Czarna zima”, w tym roku wrócił z nowym reportażem. „Chłopcy. Idą po Polskę”, to książka o ludziach, którzy walczą o przejęcie władzy w Polsce.
 • Stanisław Kryciński – krajoznawca i historyk, z wykształcenia inżynier chemik. Autor licznych opracowań turystycznych, historycznych, krajoznawczych. Zafascynowany południowo-wschodnią częścią Polski.
 • Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka książek „Słonimski. Heretyk na ambonie” (2012), „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” (2017), „Służące do wszystkiego” (2018) oraz bestsellerowej „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (2023). Tym tomem wywołała dyskusję o przeszłości krewnych wielu Polaków.
 • Marisa de Lempicka – jest prawnuczką słynnej malarki. Zarządza fundacją Tamara de Lempicka Estate, która dysponuje prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych po Tamarze Łempickiej. Jest zaangażowana w powstawanie poświęconych artystce książek, wystaw i filmów. Udziela licencji na produkty takie jak: okładki i obwoluty, wysokiej klasy ceramikę czy reprodukcje obrazów w limitowanych wydawnictwach.?
 • Robert Małecki – politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Autor poczytnych kryminałów. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Kryminalnej Piły za „Skazę”, a także Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za „Wadę” – obie powieści z cyklu z komisarzem Bernardem Grossem. Kryminalne serca czytelników zdobył trylogią z dziennikarzem Markiem Benerem („Najgorsze, dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”). Autor thrillerów: „Żałobnica”, „Zmora”, „Wstyd”, „Najsłabsze Ogniwo”. Jego powieści „Wada”, „Zadra”, „Zmora” oraz „Wiatrołomy” były nominowane do nagrody Książka Roku serwisu Lubimyczytac.pl przyznawanej w ramach największego plebiscytu czytelniczego w Polsce.
 • Weronika Marczuk – słowiańska dusza, najbardziej rozpoznawalna Ukrainka w Polsce, aktywnie działa i wspiera obydwie swoje ojczyzny. Urodziła się w Kijowie, mieszka w Warszawie i od ponad 30 lat przybliża Ukrainę Polakom, a rodakom na Wschodzie – Polskę.
 • Karol Nienartowicz – fotografuje w górach od 2003 roku. Chętnie podróżuje po rejonach górskich Europy i świata, odwiedził z aparatem ponad czterdzieści pięć krajów na czterech kontynentach. Dużym sentymentem darzy polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady i Góry Stołowe, gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Album zatytułowany „Góry”, to jego tegoroczna publikacja.
 • Katarzyna Nosowska – piosenkarka, autorka tekstów, wokalistka zespołu rockowego Hey, laureatka pierwszej edycji Paszportów „Polityki”. W 2013 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Mówi o sobie: „Mam ambicję korzystać z niezbywalnego prawa do samodzielnego decydowania o tym, co przystoi, a co nie przystoi kobiecie w moim wieku”. Pod koniec bieżącego miesiąca ukaże się najnowsza książka Nosowskiej – „Nie mylić z miłością”.
 • Marianna Oklejak – graficzka, twórczyni książek obrazkowych dla najmłodszych. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich ilustratorek. Jej prace są nagradzane w licznych konkursach i goszczą na wystawach w Polsce i za granicą. Książka „Cuda niewidy” jej autorstwa doczekała się tłumaczenia na kilka języków i wpisania na międzynarodową Listę Białych Kruków. Jest autorką ilustracji do bestsellerowej serii książek o Basi. Chętnie czerpie z rodzimego i światowego folkloru, nawiązując do niego w swoich kipiących mocnymi kolorami artbookach.
 • Magdalena Rigamonti – jedna z najbardziej znanych i bezkompromisowych polskich dziennikarek. Jej wywiady, które ukazywały się w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, są często szeroko komentowane. Laureatka najważniejszych polskich nagród dziennikarskich: Grand Press, Nagrody im. Dariusza Fikusa i Mediatora. Autorka między innymi książek: „Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek”, „Straty. Żołnierze z Afganistanu”, „Dorosnąć do śmierci”, a także „Stos” i „Echo” (cztery ostatnie we współpracy z Maksymilianem Rigamontim) – nagrodzonej Pictures of the Year International 2018. Należy do Press Club Polska.
 • Zbigniew Rokita – laureat Nagrody Nike 2021. Jest reporterem i redaktorem. Specjalizuje się w tematyce Europy Wschodniej i Śląska, z którego zresztą pochodzi. Urodzony w Gliwicach dziennikarz ma w swoim dorobku także tom reportaży „Królowie strzelców”. Jego najnowsza książka, to „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”, to fascynująca wyprawa w czasie i przestrzeni po ziemiach przyłączonych do Polski po 1945 roku.
 • ks. Kazimierz Sowa – ksiądz, dziennikarz, publicysta. Współpracował z dziennikiem „Czas Krakowski” i tygodnikiem „Gość Niedzielny”. Publikował m.in. we „Wprost”, w „Newsweeku”, „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku. Polska-Europa-Świat”. Szefował Radiu Plus, przez kilka lat był dyrektorem kanału religia.tv. Autor cyklu programów „Święte Miejsca”, książek o tematyce misyjnej i podróżniczej oraz filmów dokumentalnych. Laureat m.in. Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka i Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego.
 • Aleksandra Struska-Musiał – entuzjastka książek Astrid Lindgren, które czyta dzieciom przed snem. W dzieciństwie marzyła o studiowaniu weterynarii; ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz językoznawstwo współczesne na Northumbria University w Anglii. Uczy języka angielskiego w przedszkolu, w przerwach pisze książki i o książkach.
 • Janusz Leon Wiśniewski – jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Jego debiutancka powieść „S@motność w Sieci” stała się bestsellerem, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. W swoim dorobku ma powieści „Bikini i Los powtórzony”, zbiory opowiadań, tomiki esejów oraz bajkę dla dzieci. W tym roku Wiśniewski wydał powieści „Bikini” i „Stany splątane”.
 • Michał Witkowski trzykrotnie nominowanym do Paszportu „Polityki”, czterokrotnie do Nagrody Literackiej NIKE, także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i innych. Jest autorem „Lubiewa”, „Drwala”, „Tanga”. Pod koniec września bieżącego roku ukazała się „Autobiografia. Wiara”. Jest to sentymentalna podróż do dzieciństwa Michała Witkowskiego. Odpowiada na pytanie: jak rodził się pisarz?
 • Ewa Woydyłło-Osiatyńska – doktor psychologii, terapeuta uzależnień, wykładowca akademicki i autorka licznych publikacji. Za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień otrzymała medal św. Jerzego, za pracę z uzależnionymi w więzieniach – odznaczenie Ministra Sprawiedliwości. Autorka książek: „Zaproszenie do życia”, „Podnieś głowę”, „W zgodzie ze sobą”, „Początek drogi”, „Aby wybaczyć”, „Wyzdrowieć z uzależnienia”, „Sekrety kobiet”, „Ukoić siebie”. Od lat 80-tych zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

PIĄTEK 17 listopada

10:00    Aleksandra Struska-Musiał
11:30     Marianna Oklejak
13:00     Janusz Leon Wiśniewski
15:00     Stanisław Kryciński
16:00     ks. Kazimierz Sowa
17:00     Jerzy Bralczyk
17:00     Maria Krasowska
18:00     Max Cegielski
18:00     Marcin Kącki
19:00     Manuela Gretkowska
19:00     Magdalena Rigamonti
20:00     Katarzyna Nosowska

SOBOTA 18 listopada

10:00   Weronika Anna Marczak
11:00   Ewa Woydyłło-Osiatyńska
12:00   Joanna Kuciel-Frydryszak
13:00   Marisa de Lempicka
14:00   Artur Andrus
15:00   Jan Gołębiowski
16:00   Karol Nienartowicz
16:00   Marta Abramowicz
17:00   Robert Małecki
17:00   Kazimierz Greń
18:00   Zbigniew Rokita
18:00   Weronika Marczuk
19:00   Jak się starzeć bez godności: Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka
20:00   Michał Witkowski


Partnerami Wydarzenia są Województwo Podkarpackie oraz Rzeszów – Stolica Innowacji.
Honorowego Patronatu udzielili Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

 

                          www.podkarpackie.eu

 

PROGRAM