MH

Aktualności

Świąteczne Targi Książki

Świąteczne Targi Książki - 1

W związku z aktualnymi obostrzeniami informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami za rok.


Największe wydarzenie literackie w regionie!
Świąteczne Targi Książki, które już po raz czwarty odbędą się w stolicy Podkarpacia to wielkie święto literatury. Premiery, spotkania z autorami, prelekcje, setki atrakcyjnych promocji książkowych, wystawy – już 20 i 21 listopada Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall w Rzeszowie.

Z tej okazji w Rzeszowie prezentować swoje książki będą znane i lubiane wydawnictwa – zarówno te o charakterze ogólnopolskim jak i regionalnym i lokalnym. Uczestnicy targów będą mogli zapoznać się z ofertą wydawniczą, dowiedzieć się o nowościach książkowych, uzupełnić lub powiększyć swoją kolekcję, czy po prostu kupić książkę na świąteczny prezent.

Podczas dwóch dni targów, w Klubie LUKR odbędą się wyjątkowe spotkania z pisarzami. Tym razem zaprosiliśmy Autorów, którzy piszą o rzeczach ważnych, nie boją się podejmowania trudnych tematów, są laureatami prestiżowych nagród, są mistrzami słowa, świetnie gotują i mają wielu oddanych czytelników.

Okrzyknięty mistrzem kryminałów, Marek Krajewski pojawi się w Rzeszowie tuż po premierze najnowszej książki. „Moloch”, to zdaniem autora jedna z jego najmroczniejszych książek. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa, Sylwia Chutnik opowie o „Cwaniarach” – egzystencjalnym komediodramacie o kwestiach najważniejszych: życiu, śmierci, miłości. Nawiązując do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Leopolda Tyrmanda – z okazji 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza, będziemy gościć Marcela Woźniaka autora biografii „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. Z Radkiem Rakiem, laureatem tegorocznej Nagrody Nike będziemy rozmawiać o „Baśni o wężowym sercu albo wtórym słowie o Jakóbie Szeli”. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich opowie o standardach praw człowieka, a także prześwietli kondycję państwa. Dziennikarka porannego programu Dzień Dobry TVN, autorka popularnego bloga „Bóg w wielkim mieście” oraz bestsellerowych książek „Bóg w wielkim mieście” i „Kobieta w wielkim mieście”, Katarzyna Olubińska podzieli się swoim doświadczeniem Boga i doświadczeniem ludzi, którzy spotkali Boga w codzienności swojego życia w wielkim mieście.

Dla miłośników gór przygotowaliśmy trzy spotkania. W te najniższe – Bieszczady wyruszymy
z Kazimierzem Nóżką, Marcinem Sceliną, i Maciejem Kozłowskim, autorami bestsellerowych „Zanim wyjedziesz w Bieszczady". W swojej najnowszej książce „Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro”, autorzy docierają do mieszkańców najdzikszych rejonów Jeziora Solińskiego. Poznajemy historie jego powstania, losy zalanych wsi i ostatnich unickich cerkwi oraz anegdoty
o życiu spędzonym nad wodą. Wyższe – Tatry poznamy poprzez pryzmat najgłośniejszych wypadków i tajemniczych zaginięć. Na ich temat opowie Bartłomiej Kuraś, autor książki „Niech to szlak. Kronika śmierci w górach”. W najwyższe góry świata udamy się wraz z Maciejem Berbeką. Sylwetkę wybitnego alpinisty przypomną Dariusz Kortko i Jerzy Porębski. Ich zdaniem historia Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która czyni tę opowieść fascynującą. Sami kierujemy naszym losem, czy jest on zapisany? Czym jest przeznaczenie i czy w ogóle istnieje? Nasze życie to świadome wybory czy ciąg przypadkowych zdarzeń? Kto wie? Książka zatytułowana „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” w Rzeszowie będzie mieć swoją premierę.

W Świątecznych Targach Książki będziemy gościć tych, którzy od lat odnajdują się świetnie na granicy słowa pisanego i muzyki. Po pierwsze Jacek Cygan, który w tym roku obchodzi podwójny jubileusz; siedemdziesiątych urodzin i pięćdziesięciolecia pracy artystycznej. Napisał ponad tysiąc piosenek, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami m.in.: Grażyną Łobaszewską, Edytą Geppert, Edytą Górniak, Marylą Rodowicz, Jerzym Filarem, Sewerynem Krajewskim, Krzesimirem Dębskim, Włodzimierzem Korczem, Andrzejem Zauchą i Ryszardem Rynkowskim. Wydał cztery tomy wierszy: „Drobiazgi liryczne”, „Ambulanza”, „Pies
w tunelu” oraz „Boskie błędy”. Po drugie z Pawłem „Pablopavo” Sołtysem – muzykiem zespołów Pablopavo i Ludziki i Vavamuffin, autorem piosenek, pisarzem, będziemy rozmawiać o jego „Mikrotykach” i „Nieradości” – dwóch świetnie przyjętych książkach, które ukazały się
w Wydawnictwie Czarne. I po trzecie, o swoim debiucie literackim „Dwa psy przeżyły”, opowie Piotr Szmidt czyli Ten Type Mes, jeden z najpopularniejszych raperów w kraju.  

Zainteresowanych tematyką Kresów zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem Anny Kozłowskiej-Ryś i Piotra Zubowskiego. Jego organizacja to owoc współpracy z Departamentem Kultury
i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego
w Rzeszowie. W ramach panelu zaproszeni autorzy zaprezentują swoje publikacje poświęcone Kresom dawnej Rzeczypospolitej oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie o ich fenomen.

I wreszcie, Patrycja Siwiec i Adam Pawłowski opowiedzą o „Gościnności od kuchni”. Ich książka jest niezastąpioną pomocą dla każdego szefa kuchni, kucharza, restauratora czy kierownika lokalu
w tworzeniu przepisu na długofalowy sukces w biznesie restauracyjnym.

Ponadto w trakcie Świątecznych Targów Książki będzie miała miejsce Wystawa reprodukcji prac Tamary Łempickiej. Jest to niezwykły projekt wydawniczy realizowany przez Wydawnictwo BOSZ wraz ze spadkobierczyniami spuścizny po Tamarze Łempickiej – Victorią de Lempicka (wnuczka malarki) oraz prawnuczką – Marisą de Lempicka, przekazuje wydawnictwu wyłączne prawo do prezentowania prac artystki na polskim rynku i końcowo zaowocuje publikacją wielkoformatowego kalendarza oraz trzech albumów dedykowanych sztuce królowej Art Deco. Pierwszy z albumów, prezentujący 106 obrazów, 18 rysunków i ponad 80 fotografii z życia artystki ukaże się w listopadzie bieżącego roku. Promuje go wystawa reprodukcji prac Tamary Łempickiej drukowanych na płótnie. 10 prac zaprezentowanych w galerii Millenium Hall stanowi hołd artystki złożony wyzwolonym kobietom.

Wszystkie wydarzenia Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie odbędą się z najwyższą troską
o zdrowie uczestników, z poszanowaniem wszystkich obowiązujących procedur i zasad reżimu sanitarnego.

Lista oficyn wydawniczych i księgarskich: Wydawnictwo BOSZ, Dreams Wydawnictwo, Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Wydawnictwo Jedność, Księgarnie Nova, Wydawnictwo Libra PL, Lingea Sp. z o.o., Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Księgarnia PWN, Księgarnia na Grunwaldzkiej, Wydawnictwo i Drukarnia SPIDRUK, Związek Literatów Polskich oddział w Rzeszowie, Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Widnokrąg, Wielka Litera, Wydawnictwo Agora.

Do zobaczenia na Świątecznych Targach Książki w Millenium Hall w Rzeszowie!