MH

Aktualności

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Markiem Krajewskim

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Markiem Krajewskim - 1
11 czerwca w ramach Bieszczadzkiego Lata z Książką odbędą się dwa spotkania autorskie: z prof. Jerzym Bralczykiem oraz Markiem Krajewskim. Spotkania poprowadzi Jerzy Kisielewski.
 
Prof. Jerzy Bralczyk - znany i lubiany językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Prowadzi popularny program "Mówi się" oraz codzienną audycję "Słowo o słowie", autor wielu publikacji. Podczas spotkania prof. Bralczyk będzie promował książkę "Jeść" - ilustrowany leksykon, w którym autor omówił sto osiemdziesiąt jeden „smacznych słów”.  Są to w większości nazwy apetycznie brzmiących potraw, pozostałe służą jedzeniu lub się z nim kojarzą. Nie jest to jednak przewodnik kulinarny sensu stricto, ponieważ autor przede wszystkim delektuje się nie samym smakiem jedzenia, lecz słowami, ich brzmieniem, urodą i funkcją. Każde hasło zawiera krótki, aczkolwiek treściwy passus etymologiczny, co stanowi dopiero punkt wyjścia do zabawnych rozważań o pełnym często zaskakujących skojarzeń,  przysłów ludowych, śmiesznych zwrotów i barwnych powiedzonek języku polskim.
 
Marek Krajewski - z wykształcenia filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Autor poczytnych kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas sześć tomów: "Śmierć w Breslau", "Koniec Świata w Breslau" "Widma w mieście Breslau", "Festung Breslau", "Dżuma w Breslau" oraz "Głowa Minotaura". W 2008, wspólnie z Mariuszem Czubajem  rozpoczął nowy cykl kryminału, którego akcja dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. Do tej pory ukazały się dwa tomy: "Aleja samobójców"  i "Róże cmentarne" . Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków: angielski, chorwacki, czeski, duński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, słowacki, ukraiński, węgierski i włoski.
 
Spotkania odbędzie się na poziomie 1, w pobliżu Księgarni Artystycznej BOSZ.